تبلیغات
قول احسن - لیبرالیزه‌كردن ایران، هدف اوباما در دوران پسا‌برجام
 
قول احسن
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : کوثری
مطالب اخیر
نویسندگان
طیفی سیاسی كه اهداف بیگانه را بر منافع ملی ترجیح می‌دهد
رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها درباره مسئله نفوذ دشمن سخن به میان آورده و از لزوم توجه اقشار مختلف جامعه به این مسئله شده‌اند، به گونه‌ای كه ایشان نفوذ را در سطوح مختلف و در حوزه‌های گوناگون ارزیابی كرده و یكی از مهم‌ترین مصادیق آن را نفوذ از طریق یك جریان یا طیف خاص مورد بررسی قرار می‌دهند
نویسنده : سعید همتی 

«‌در این جریان مذاكرات هسته‌ای... نیت آنها این بود كه از این مذاكرات و از این توافق، وسیله‌ای پیدا كنند برای نفوذ در داخل كشور. ما این راه را بستیم و این راه را به طور قاطع خواهیم بست؛ نه نفوذ اقتصادی امریكایی‌ها را در كشورمان اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی آنها را، نه حضور سیاسی آنها را، نه نفوذ فرهنگی آنها را؛ با همه توان - كه این توان هم بحمدالله امروز توان زیادی است- مقابله خواهیم كرد؛ اجازه نخواهیم داد.» این بخشی از سخنان مقام معظم رهبری در دیدار اعضای مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام و اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی در تیر ماه 94 یعنی چند روز پس از رسانه‌ای شدن متن برجام است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها درباره مسئله نفوذ دشمن سخن به میان آورده و از لزوم توجه اقشار مختلف جامعه به این مسئله شده‌اند، به گونه‌ای كه ایشان نفوذ را در سطوح مختلف و در حوزه‌های گوناگون ارزیابی كرده و یكی از مهم‌ترین مصادیق آن را نفوذ از طریق یك جریان یا طیف خاص مورد بررسی قرار می‌دهند. با نگاهی به سوابق و كاركردهای دسته‌های مختلف سیاسی می‌توان دریافت كدامیك از این دسته‌ها تاكنون در مسیر اهداف نظام سلطه گام برداشته و مطابق میل و اراده مقامات ایالات متحده امریكا به فعالیت در درون كشور پرداخته‌اند.
رهبری درباره نفوذ دشمن از طریق یكی از جریانات داخلی می‌فرمایند: «‌بنده از چندی پیش گفتم مراقب نفوذی‌ها باشید؛ بعضی‌ها بیخود، برآشفته شدند؛ برآشفتگی ندارد. امریكایی‌ها برای بعد از دوران مذاكرات هسته‌ای، یك نقشه برای داخل ایران داشتند، یك نقشه برای منطقه.... معنای نفوذی این نیست كه حتماً رفته باشد پول گرفته باشد برای اینكه بیاید در فلان دستگاه نفوذ كند و خودش هم بداند چه‌كار دارد می‌كند؛ نه، گاهی نفوذی، نفوذی است، خودش هم نمی‌داند! امام (رضوان‌الله‌علیه) فرمودند گاهی حرف دشمن با چند واسطه از دهان مردمان موجّه شنیده می‌شود.»
معظم له در ادامه به موارد تاریخی هم استناد كرده و می‌فرمایند: « در همین مجلس شورای اسلامی مگر ندیدیم كه یك نماینده‌ای آمد نظام را متّهم كرد به دروغگویی! گفت ما 10 سال است، 13 سال است داریم به دنیا دروغ می‌گوییم، در تریبون مجلس شورای اسلامی! در این منبر عمومی! خب، او حرف دشمن را دارد می‌زند؛ دشمن به ما می‌گفت شما دروغ می‌گویید! حالا یكی از خود ما پیدا می‌شود می‌گوید نظام دارد دروغ می‌گوید! این نفوذی نیست؟ مجلسی داشتیم كه در حال مذاكرات گرم دشوار هسته‌ای... در مجلس طرح سه‌ فوریتی آوردند برای اینكه حرف طرف مقابل سبز بشود!...اینجا آقایان دارند طرح به نفع دشمن طراحی می‌كنند؛ خب، اینها نفوذ است؛ اینها چیست؟ [مگر] نفوذ شاخ‌ودم دارد.»
تلاش وابستگان به یك جریان خاص برای پیشبرد اهداف نظام سلطه فقط به دوران مجلس ششم خلاصه نشده است و عناصر این طیف در ماه‌های كنونی هم به اشكال مختلف در جهت اهداف امریكایی‌ها قدم برداشته و همچنان مورد وثوق و حمایت مقامات این كشور قرار دارند. در همین‌باره روز گذشته یك پایگاه امریكایی در گزارشی مبسوط درباره مواضع سیاست خارجی دولت امریكا نوشته و از امید باراك اوباما برای تغییرات اجتماعی در ایران و در نهایت براندازی حاكمیت سیاسی در ایران، سخن به میان آورده است.
پالیتیكو در مطلبی به قلم مایكل كراولی تحلیلگر ارشد روزنامه تایم با عنوان «مسئله اوباما؛‌ما عقب‌نشینی كردیم»، ‌به بررسی مواضع سیاست خارجی دولت امریكا در قبال خاورمیانه و از جمله ایران پرداخته و نوشته: «‌اوباما با عزم تعامل روی كار آمد و نه سرنگونی رژیم ایران. دیگر بنیاد دموكراسی ایران وجود نداشت و به برنامه دموكراسی منطقه‌ای خاور نزدیك تغییر نام داد و اوباما بودجه آن را تقریباً یك چهارم مبلغ قبلی كم كرد.»
نویسنده این مطلب با اشاره به فتنه سال 1388 در ایران آن را به مذاكرات هسته‌ای گره زده و تأكید می‌كند كه برجام سبب «آغاز گرمی روابط دیپلماتیك» تهران و واشنگتن و به تدریج «لیبرالیزه شدن جامعه ایران» می‌شود.
در این مطلب از عضو شورای امنیت ملی امریكا كه در سال‌های 2009 تا 2011 در حوزه مسائل مربوط به دموكراسی كار كرده، هم اینطور نقل شده كه هدف برجام «دموكراسی در ایران» نبوده اما می‌تواند نتیجه بالقوه توافق هسته‌ای باشد.
در ادامه سرنگونی جمهوری اسلامی ایران یك هدف نهایی قلمداد می‌شود: «‌ما باید با صراحت بیشتر و روشن‌تر ابراز كنیم كه خواهان تغییر رژیم (در ایران) هستیم.»

  نیویورك‌تایمز: پس از آشوب‌۸۸ امریكا تحریم را جایگزین مذاكره كرد
چند روز پیش بود كه بار دیگر یكی از رسانه‌های امریكایی سخن از پیشبرد سیاست‌های كاخ سفید توسط جریان غربگرای داخلی به میان آورد و فتنه 88 را زمینه‌ساز تحریم‌های بیرحمانه علیه ایران دانست.
روزنامه نیویورك‌تایمز در تحلیلی به‌قلم مارك لاندر با اشاره به تاریخچه اعمال تحریم‌های امریكا علیه ایران و مذاكرات هسته‌ای، به ارزیابی سفر هیلاری كلینتون وزیر خارجه وقت امریكا و مشاوران وی به عمان و تلاش‌های آنها برای پیدا كردن كانال‌هایی برای مذاكره با ایران پرداخت و نوشت:...در روز قدس (اواخر شهریور 88) هنگامی كه عده‌ای از عوامل ضدانقلاب شعار نه غزه نه لبنان سر دادند و برای راهپیمایی عظیم ملت ایران علیه اشغالگران صهیونیست حاشیه ساختند، رابرت گیتس وزیر دفاع وقت امریكا (رئیس اسبق سازمان سیا) ضمن سخنانی گفت: «در حال حاضر به دلیل شكاف‌های عمیق در ایران پس از انتخابات، تحریم مؤثرتر از گذشته است. ما در 30 سال گذشته چنین شكاف‌هایی را ندیده بودیم. مخالفان به تدریج سیاست‌های كلان جمهوری اسلامی را هدف گرفته‌اند. اكنون باید تحریم‌ها را تشدید كرد.»

  پیوند محكم تجدیدنظرطلبان با غرب
تجدیدنظرطلبان بارها مورد حمایت معنوی ومالی نظام سلطه قرار گرفته‌اند و به كرات شاهد بوده‌ایم كه مقامات و رسانه‌های غربی از لزوم تفقد عناصر تجدیدنظرطلب سخن به میان آورده‌اند كه از جمله آن می‌توان به جكسون دیل چهره سرشناس امریكایی اشاره كرد كه در مقاله‌ای روز 24 فروردین 1394 در روزنامه واشنگتن‌پست به صراحت از لزوم تقویت بیشتر جریان تجدیدنظرطلب برای برآورده شدن خواسته‌های نظام سلطه یاد می‌كند.
در بخشی از این مقاله دیل تأكید می‌كند: عناصر تجدیدنظرطلب در ایران سهم مهمی را از پیشبرد اهداف ایالات متحده در اختیار دارند و می‌توانند به محقق شدن راهبرد این كشور در مقابل كشورمان كمك شایانی كنند. در نمونه دیگر «دیوید ایگناتیوس» یكی از ستون‌نویسان روزنامه امریكایی «واشنگتن‌پست» هم در تحلیل موضع‌گیری‌های دولت و رئیس‌جمهور امریكا در قبال ایران می‌نویسد: رژیم جمهوری اسلامی را با تحریم می‌توان به زانو درآورد نه با بمب.
وی می‌گوید: «باراك اوباما در راستای تلاش شدید برای منصرف كردن اسرائیل از حمله نظامی به ایران خود را به یك كارزار اعمال فشار گسترده بر ایران متعهد كرده است كه اگر با جدیت دنبال شود در نهایت به تغییر رژیم ایران منجر خواهد شد.»
 
 تقابلی كه پایان نمی‌یابد
در حالی جماعت اصلاحات در داخل همچنان به رویه مقابله با نظام ادامه می‌دهند كه مورد حمایت تمام قد مقامات و رسانه‌های وابسته به نظام سلطه قرار دارند، رهبران این جریان داخلی توقع دارند تا با حمایت‌های گسترده و البته زیرپوستی غربی ها، در آوردگاه‌های پیش رو موفق ظاهر شده و بتوانند حضور رسمی خود در قوه مجریه را جشن بگیرند. این درحالی است كه مقامات امریكایی همچنان به اثرگذاری ابزاری به نام تحریم در كنار جریان تجدیدنظرطلب برای پیشبرد اهداف خود در مقابل جمهوری اسلامی ایران ایمان دارد و یقین دارد كه می‌تواند با فشارهای وابستگان به جریان تجدیدنظرطلب به حاكمیت و همچنین تنگ كردن حلقه تحریم‌ها ایران را وادار به تغییر رفتاركند. به بیان بهتر امریكایی‌ها معتقدند می‌توانند با تشدید فشارها و تهدیدات علیه ایران، نارضایتی عمومی ایجاد كرده و جماعت همسوی آنها در داخل این نارضایتی‌ها را با اهداف براندازانه خود پیوند زده و غائله‌ای پیچیده‌تر از حوادث سال ۸۸ رقم بزند، بنابراین همان اندازه كه نقض تعهد امریكایی‌ها در دوران پسا‌تحریم تهدیدزاست و منافع ملی را به خطر می‌اندازد به همان اندازه هم فعالیت‌های عناصر این جریان حامل چالش برای نظام و جامعه اسلامی است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی