تبلیغات
قول احسن - آیا چگورا گاندی و ماندلا،سابقه ی همدستی در تحریم کشورهای خود را داشته اند؟
 
قول احسن
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : کوثری
مطالب اخیر
نویسندگان
حبس کشیدگی تاج زاده، خسارات فتنه، چگوارا و چند مطلب دیگر!
آیا چگورا گاندی و ماندلا،سابقه ی همدستی در تحریم کشورهای خود را داشته اند؟/ایجاد شکاف اجتماعی بین مردم و هجمه به عزیزترین ارزش های دینی، کاهش ارزش پول ملی بر اثر تحریم های ناشی از فتنهبه نظر می رسد با این اوضاع، اگر بخواهیم شما و دیگر دوستان حبس کشیده و ناکشیده تان را حتی با امثال انقلابیون و مبارزینی چون چگوارا، گاندی، نلسون ماندلا و اصلاً خود کوروش کبیر هم مقایسه کنیم، شما چند سر و گردن بالاتر از آنها دیده شوید.

گروه سیاسی صابرنیوز: مصطفی تاج زاده یکی از فعالین فتنه 88 این روزها از زندان آزاد شده و برخی با دست زدن به هر اقدامی تلاش دارند از او قهرمان بسازند. حرفی نیست! از همان قدیم هم رسم بوده لات های حبس کشیده، در کوچه و بازار برای دوستان، اهل محل و غریبه و آشنا کُری بخوانند. لذا تا اینجای قضیه، هیچ اشکالی وارد نیست. با این حال، همیشه نمی توان از یک بعد به مسائل نگاه کرد. نگاه تک بعدی، ورای اینکه ممکن است انسان را از واقعیات دور کند، امکان دارد باعث باقی ماندن او در جهلی پایدار شود. بر همین اساس، به نظر می رسد ورای حبس کشیده بودن تاج زاده، مسئله ی اصلی این باشد که او برای چه حبس کشیده و چرا چنین بلایی را به جان خریده است؟ برای بحث در این مقال، ناچار خواهیم بود تا یادی از فتنه 88 و مسائل پیرامونی آن-یا به عبارتی همان مبارزات جناب تاج زاده و دوستانش- نماییم.  
 

 
چیستی و چرایی آن فتنه مهیب را اما بهتر است به حُرمت حبس کشیده بودن جناب تاج زاده هم که شده، از دوستان آمریکایی ایشان؛ یعنی توزیع کنندگان اصلی سهامِ دموکراسی در دنیا، سؤال کنیم. هر چه باشد، جناب تاج زاده و دوستانش، تا دنیا، دنیا بوده، حرفِ غربی ها را معادلِ حساب ترین حرف های موجود در عالمِ وجود می دانسته اند. لذا تقاضا می کنیم جناب تاج زاده و دوستان -به حرمت مشاوران فکری خود هم که شده- به شدت به این قسمت از گزارش توجه کنند: مایکل لدین مشاور سابق شورای امنیت ملی آمریكا و دستیار رامسفلد وزیر دفاع اسبق آمریكا 21 خرداد 1388 در مصاحبه با نیویورك تایمز می گوید:«فردا در ایران انتخابات نخواهد بود، بلكه یك انقلاب رنگی كلید می‌خورد!» این عضو برجسته مؤسسه امریکن اینترپرایز در بحبوحه تلاش های مجدانه جناب تاج زاده و دوستان شان در فتنه سال 88 نیز، دوباره طی گفتگویی با رادیو فردا، سخنان قابل تاملی بر زبان آورده است.
 
 

 
لِدینِ در ادامه‌می گوید: «اگر از شما بپرسند این جنبش –فتنه سبز- به چه زمانی برمی‌گردد، احتمالا خواهید گفت به یك سال پیش. اما من می‌گویم ما از اواسط دهه 60 با كسانی از دفتر نخست وزیری ایران در ارتباط و تماس بودیم و موضوع مذاكره و رابطه را پی‌گیری می‌كردیم.» از طرفی، پاول رابرتز؛ معاون خزانه داری دولت ریگان و از چهره‌های سیاسی برجسته آمریكا در نشریه كانترنچ، به زبان دیگری همین واقعیت را تشریح کرده، می‌نویسد: «گزارش‌هایی وجود دارد كه حاكی از كمك مالی دولت امریكا به بمب‌گذاری و كشتار در داخل ایران است.» وی در ادامه با اشاره به نقش دولت آمریکا در پیروزی انقلاب‌های مخملی در كشورهایی همچون گرجستان و اوكراین می‌نویسد:«قطعا چنین احتمالی نیز مطرح است كه كاندیدای شكست خورده، یعنی میرحسین موسوی و حلقه پشتیبانش به عنوان اجرا كننده خواسته‌های امریكا هماهنگ شده باشند.»
 

تردید جناب رابرتز در انقلاب مخملی بودن حوادث سال 88 البته تنها و تنها به خاطر خنده جناب تاج زاده و دوستان است، نه هیچ چیز دیگر! یحتمل ایشان هم خبر دارند آدم حبس کشیده، محتاج طنز و مطایبه است. درود! با این حال، هنوز هم یک بخش از مسئله- که البته بخش کوچک و کمی هم نیست- ناگفته باقی مانده است. سوالی بدین مضمون که: حال که جناب تاج زاده و دوستان، موفق به براندازی جمهوری اسلامی نشده اند، آیا همه چیز با گرفتن فیگورِ حبش کشیدگی در شبکه های اجتماعی و اینجا و آنجا تمام می  شود؟! به قولی پس حق ما چی؟! البته طبیعی است تا زمان حضور جناب تاج زاده و دوستان آمریکایی شان، فردِ دهن لقی چون مایی، حقی نخواهد داشت. با این حال، منظور ما در این فقره، نویسنده ی ناشی این گزارش نیست. منظور مردمی هستند که در اثر فعالیت های انقلابی جناب تاج زاده و دوستان آمریکایی شان یحتمل دچار خساراتی-اعم از جانی، مالی، رفاقتی و احتمالاً غیره- شده اند.
 

به زبان بی زبانیِ دیگری، تکلیفِ خسارات تریلیاردی فتنه 88 بر بدنه کشور و منافع ملی چه می شود؟ این فقره به دلیل وضوح بیش از حدِ متن سوال، نیازی به تکرار ندارد! با این وجود بد نیست یک سوال دوستانه ی دیگر را باز هم تکرار کنیم: آیا همه چیز با گرفتن فیگورِ حبش کشیدگی در شبکه های اجتماعی و اینجا و آنجا تمام می  شود؟! لابد جواب خواهید گفت، مگر چیزی هم بوده که بخواهد تمام شود؟! عارضم خدمتتان، برخی برآوردهای دقیق و متاسفانه-ببخشید واقعاً که به اینها استناد می کنیم- غیرآمریکایی، می گوید: جریان فتنه حدود ۲میلیون فرصت شغلی را در کشور از بین برد و خسارات وارده تنها در سطح شهر تهران ۶۳ میلیارد تومان بود که به اموال عمومی شهر تهران وارد شد. از نظر مادی در حدود 324 میلیارد تومان به کشور خسارت وارد شد. دوستان شما تنها در تهران-تکرار می کنم تنها در تهران!- 11 بانک را آتش زده، به‌صورت کامل در آتش سوخته اند. این بانک ها هم بانک خصوصی بوده اند هم دولتی. برآورد خسارت وارده به هر بانک چیزی به‌طور میانگین حدود 500 میلیون تومان بوده است.
 

 عقل سلیم می گوید شما با هر چیزی دشمن باشید، با بانک به عنوان یکی از کلیدی ترین نمادهای توسعه غربی، دوست هستید. با بانک ها دیگر چرا؟! ....بگذریم، عصبانی بودید دیگر، فدای فیگور حبس کشیده تان! منابعِ- باز هم عذرخواهی می کنم- غیرآمریکایی در انتهای سال 93 گفته اند: بخشی از تحریم‌هایی که بعد از حوادث سال 88 و به‌تبع آن حوادث بر کشور تحمیل شد، شامل عدم وصول درآمدهای نفتی و گازی بود، به‌عبارت دیگر در تراز تجاری و بازرگانی ما در سطح کشور، چیزی حدود 100 میلیارد دلار خسارت به کشور وارد شد. جالب است بدانیم جی سالمون، خبرنگار امور ایران در روزنامه وال‌استریت ژورنال 20 نوامبر 2009 طی گزارشی می‌نویسد:« طی بازدید مخملباف از واشنگتن، آقای مخملباف که سخنگوی کاندیدای ریاست‌جمهوری ایران میرحسین موسوی است به اوباما پیام داده است پشتیبانی علنی خود را برای نیرو‌های دموکراتیک در ایران افزایش داده و به فشار‌های مالی بر سپاه بیفزاید. آقای محسن مخملباف اعلام کرده است جنبش سبز ایران از تحریم‌های اقتصادی هدفمند پشتیبانی می‌کند.»
وال استریت ژورنال، به نقل از مخملباف-دوست همفکر شما- می‌نویسد:«ما به تحریم‌های اقتصادی که فشار را بر ایران زیادتر می‌کند محتاجیم. ما می‌خواهیم اوباما بگوید او پشتیبان دموکراسی است. اگر چنین نگوید طرفداران خود را در ایران از دست خواهد داد.» از طرفی، آدام ارلی، سفیر آمریکا در بحرین قبل از مذاکرات اکتبر ۲۰۰۹ در ژنو گفته است: «اگر مذاکرات ژنو موفقیت‌‌آمیز نباشد و در آن پیشرفتی حاصل نشود، آمریکا قصد دارد همزمان با تشدید تحریم‌ها، اعمال فشار سیاسی علیه تهران را با حمایت «رسمی»، «علنی» و «گسترده» از موسوی و خاتمی وسعت بخشد چرا که هیچ فشاری به دولت ایران بدون تقویت جریان‌های طرفدار غرب در ایران کارساز نیست.» وی در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید: «همین حالا هم این موضوع پنهانی نیست که ما از موسوی و خاتمی حمایت می‌کنیم اما علنی شدن این حمایت همزمان با اعمال تحریم‌ها می‌تواند این فایده را داشته باشد که مردم ایران به این نتیجه برسند که تنها راه رهایی از تحریم‌ها گرایش به این افراد است.»
 

مستحضر هستید که از آن زمان تا کنون نیز به برکتِ دستان مبارک دوستان آمریکایی و عزیزتان-علیرغم پر شدن قلب رآکتور اراک با سیمانِ ضدخش- آن تحریم های غیرانسانی و وحشیانه برقرار است. یحتمل خواهید گفت، اینها الزاماتِ حمایت دوستان آمریکایی تان از شما بوده است. حرفی نیست. علی الخصوص اینکه، تطابق این گفته ی شما با دوستان غربی  تان، به صورت قابل توجهی، وزنه علمی حرف خود شما را نیز بالا برده است! مثلاً روزنامه آلمانی «ولت» چند هفته قبل از تصویب تحریم ۱۹۲۹ نوشته است: «توان گروه‌های اپوزیسیون ایران برای تغییر رفتار مقامات این کشور کافی نیست به همین علت است که غرب باید همزمان تهدیدهای چندباره خود در اعمال تحریم‌های سخت علیه ایران را در پیش بگیرد.»
 

نوش جانتان. تحریم کردن کشور چه مزه ای دارد؟ به نظر می رسد با این اوضاع، اگر بخواهیم شما و دیگر دوستان حبس کشیده و ناکشیده تان را حتی با امثال انقلابیون و مبارزینی چون چگوارا، گاندی، نلسون ماندلا و اصلاً خود کوروش کبیر هم مقایسه کنیم، شما چند سر و گردن بالاتر از آنها دیده شوید. چه اینکه آنها هیچ کدام سابقه ی همدستی در تحریم کشور خود به وسیله افراد متمدنی چون آمریکایی ها را نداشته اند. با این حال، این گزارش قرار نیست تماماً به گفتگو با جناب تاج زاده بگذرد. خاصه آنکه آدم حبس کشیده، کمتر حوصله دارد.
 
لذا بد نیست به برخی دیگر از مجاهدت هایی که حبس کشیدگان فتنه 88 به خاطرش به حبس و حصر رفته اند، اشاره کنیم. ایجاد شکاف اجتماعی بین مردم و از بین بردن همبستگی ملی، تبدیل پیروزی مشارکت 85 درصدی به شکست برای کشور، حرمت شکنی و هجمه به عزیزترین ارزش های دینی، کاهش ارزش پول ملی بر اثر تحریم های ناشی از فتنه، تحریم صنعت نفت، ایجاد نگرانی در حامیان و وفاداران به انقلاب اسلامی در سراسر جهان، افزایش تحرکات ضد ایرانی کشورهای منطقه، آسیب دیدن حیثیت و اعتبار بین‌المللی نظام و جری شدن ضدانقلاب خارج نشین، افزایش امید دشمن به بی ثبات سازی ایران و براندازی و صدها مورد دیگر که از حوصله این گزارش خارج است. آقای تاج زاده، خداقوت!


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی