تبلیغات
قول احسن - جریان شناسی فریدون!
 
قول احسن
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : کوثری
مطالب اخیر
نویسندگان
پاشنه آشیل رییس جمهور روحانی؛

جریان شناسی فریدون!

خبرنامه دانشجویان ایران: بسیاری بر این باور هستند که حسین فریدون در دولت یازدهم دقیقا همان نقشی را بازی می‌کند که اسفندیار رحیم مشایی در دولت احمدی نژاد بازی می‌کرد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»، حضور هدیه تهرانی کنار حسین فریدون در مراسم خاکسپاری عباس کیارستمی دستمایه‌ای شد تا خیلی‌ها این تصویر را با تصویر قدیمی هدیه تهرانی و اسفندیار رحیم مشایی مقایسه کنند.


عکس‌هایی که هدیه تهرانی با رحیم مشایی در سال‌های پیش، در جریان برگزاری یک نمایشگاه عکس در خانه هنرمدان ایران گرفت، هنوز در کارنامه هدیه تهرانی موجود است که حالا با برادر رئیس جمهور و شخصیت حاشیه‌ساز نزدیک به دولت در یک کادر قرار می‌گیرد، اتفاق «مشترک» حسین فریدون و اسفندیار رحیم مشایی دیدار با هدیه تهرانی است که نمیتوان بی تفاوت از آن عبور کرد!

عده‌ای معتقدند که احمدی‌نژاد بزرگ‌ترین اشتباه سیاسی زندگی خود را در حمایت چشم بسته از مشایی مرتکب شد و حاضر نشد ارتباط سوال برانگیز خود با مشایی را قطع کند.

کار به جایی رسید که بسیاری از حامیان وی به خاطر حضور مشایی در دولت از احمدی‌نژاد فاصله گرفتند. نکته جالب اینجاست که احمدی‌نژاد حتی برادر خود داوود احمدی‌نژاد را نیز در این راه قربانی کرد.

مشایی در دوران حضور در دولت احمدی‌نژاد دیدگاه‌ها و رفتارهایی داشت که تاکنون کسی درباره آن‌ها توضیحاتی شفاف ارائه نکرده است .

این در حالی است که حسین فریدون هم مسیری شبیه به اسفندیار رحیم مشایی را البته با کمی تغییر طی میکند.

بررسی عملکرد حسین فریدون!
در ماجرای انتشار فیش‌های حقوقی بازهم پای برادر رئیس جمهور به میان کشیده شد. رئیس سازمان بازرسی اعلام کرد که حسین فریدون در ماجرای انتصاب رئیس بانک رفاه نقش داشته است و اصرار کرده که علی صدقی مدیریت این بانک را به عهده بگیرد. سخنانی که البته برادر روحانی در جریان راهپیمایی روز قدس آن را تکذیب کرد.

هرچند فریدون نقش خود را در این ماجرا تکذیب کرد اما نمی‌شود از نقش جنجالی او در دولت به سادگی گذشت. برادر رئیس جمهور نقش ویژه ای در دولت روحانی دارد. او همیشه همراه با رئیس جمهور است از دیدار ها بگیرید تا حضور در مجلس خبرگان و حتی به عنوان نماینده رئیس جمهور در مذاکرات هسته‌ای شرکت می‌کند.

بسیاری بر این باور هستند که حسین فریدون در دولت یازدهم دقیقا همان نقشی را بازی می‌کند که اسفندیار رحیم مشایی در دولت احمدی نژاد بازی می‌کرد. بسیاری از منتقدان دولت روحانی ادعا می کنند که وی مسائل مالی فراوانی دارد که اگر دستگاه قضایی به آن رسیدگی کند تبدیل به یکی جنجالی ترین پرونده‌های تاریخ خواهد شد. برای نمونه زاکانی نماینده سابق مردم تهران در مجلس می‌گوید:« آقای رئیس‌جمهور به جای اینکه به دنبال فساد و سازمان فساد بگردند، بهتر است به برادر خودشان، دفتر خودشان و وزارت نفت توجه کنند.»(اینجا)

تمام این حواشی باعث شد تا غیبت چند ماه او در دولت، تبدیل به سوژه رسانه‌ها شود و برخی بگویند که برادر رئیس جمهور بازداشت شده است. مسئله ای که البته تکذیب شد و بعد از آن فریدون در مراسم رسمی حضور پیدا کرد.

صادق خرازی از چهره‌های شناخته شده جریان اصلاحات نیز در گفت‌وگویی به نقش ویژه فریدون در دولت روحانی اشاره کرده بود. او به ماجرای انتخابش به عنوان قائم مقام ظریف اشاره کرده و می‌گوید:«با آقای ظریف سه جلسه داشتم و خواهش کردند که قائم مقامی وزارت خارجه را بپذیرم که قبول نکردم. بعد دیدم که آقای ظریف پیگیری نکرد و آقای روانچی را به منزل من فرستاد و گفت که آقای فریدون با آقای ظریف تماس گرفت و گفته که چرا می‌خواهد خرازی را به عنوان قائم مقام وزارت خارجه انتخاب کند؟ فریدون به آقای ظریف گفت اگر خرازی را بگذاری قائم مقام، وزارت خارجه دیگر دست ما نیست و ما کاره‌ای نیستیم. ظریف هم مقاومتی نکرد. بعد‌ها آقای روحانی پیغام داد که من با این انتخاب مخالفت نکردم.»

تمام این سخنان و حواشی نشان می‌دهد نقش فریدون در دولت روحانی معمولی نیست و او زمینه جنجال‌های فراوانی را در دولت روحانی کلید زده است و می‌تواند در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم تبدیل به پاشنه آشیل روحانی باشد.

رئیس جمهور باید هرچه زودتر فکری برای برادر خود و نقش او در دولت کند. روحانی با عنوان یک سیاستمدار کارکشته در فضای سیاسی کشور نباید اجازه دهد که مشایی دیگر در ایران شکل بگیرد. نقش فریدون در دولت یازدهم باید هرچه زودتر شفاف شود و مشخص شود او به عنوان برادر رئیس جمهور چه نقشی در دولت دارد. سوالی که در اینجا مطرح است این است که آیا فریدون تنها برادر رئیس جمهور است یا نه نقشی فراتر از آن دارد.

برگ دیگری از مسائل برادر رییس جمهور را الیاس نادران رو کرد. وی در نشست انجمن روزنامه‌‌نگاران دربارة حمایت حسین فریدون از یکی از بدهکاران بزرگ بانکی اظهار داشت: "برادر رئیس‌جمهور ستاد انتخاباتی فهرست حامیان دولت را در ساختمان یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران بانکی دولت یعنی آقای شب‌دوست قرار می‌دهد؛ آیا اینها می‌خواهند اشتغال ایجاد و با فساد مبارزه کنند؟
وی با تاکید بر ضرورت تعیین میزان بدهی شب‌دوست به نظام بانکی کشور خاطرنشان کرد: چه کسی از او حمایت کرده است که به زندان نیفتد؟ اگر آقای حسین فریدون این حمایت را نکرده پس چه کسی کرده است؟ دولت به قوه قضاییه اجازه دهد که همین امروز آقای شب‌دوست را بازداشت کند و حقوق ملت را استیفا کند".[1]

جزییاتی از صرافی غیرقانونی برادر رییس جمهور!
همه این مسائل در حالی است که برخی از سایت‌ها و خبرگزاری‌های اقدام به انتشار جزییاتی از این صرافی کردند. در این خبرها آمده بود: "حسین فریدون به همراه علی صدقی مدیرعامل اسبق بانک ملی و مانی مهاجان از اعضای مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی اسدیان، رییس هیئت مدیره گروه تجاری آوا و شرکت آواپارس دوران، دربهمن ۱۳۹۰ اقدام به راه اندازی و تأسیس شرکت خرید وفروش نقدی ارز و مسکوکات و طلا ونقره درمحل صرافی کرده است".

اما درحالی که حسین فریدون به همراه علی صدقی، علی اسدیان، رییس هیئت مدیره گروه تجاری آوا و مانی مهاجان اقدام به تأسیس صرافی تضامنی صدقی و شرکا کرده است که اکنون نامی از این شرکت تضامنی در بین صرافی‌های مجاز بانک مرکزی دیده نمی‌شود.

همچنین درحالیکه این شرکت تضامنی در بهمن ماه سال ۹۰، تأسیس شد، حدود ۴ ماه پس از آن و در اردیبهشت سال ۹۱، فریدون به همراهمانی مهاجان و علی صدقی اقدام به تأسیس یک شرکتی دیگر به نام شرکت آوانوتریگا می‌کنند. شرکتی که در تمام زمینه‌های تجاری حتی اخذ وام از بانک‌های خارجی نیز فعالیت داشته است.[2]

از دیگر اخباری که درباره برادر رییس جمهور شنیده شده است مربوط به نقش وی در انتصاب‌های دولت است. شنیده شده است که فریدون نقش زیادی در انتصاب‌های مشاغل پرپول دولت تدبیر و امید ایفا می‌کند. به عنوان مثال مدیران بانک‌های تجارت، صادرات، ملی و همچنین انتصاب مدیران شستا و تاپیکو با اعمال نظر فریدون انتخاب شده‌اند. علی صدقی رفیق و شریک حسین فریدون هم با فشار وی به ربیعی و طیب نیا،‌ وزرای کار و اقتصاد به عنوان مدیرعامل بانک رفاه منصوب شد. پیش از این نقش فریدون در فرآیند فسادخیز مداخله ارزی بانک مرکزی هم رسانه‌ای شد. ماجرایی که در آن فروش ارزهای ارزان قیمت بانک مرکزی از طریق برخی صرافیها انجام می‌شد و در همین رابطه و با فشار حسین فریدون انتصاب فرشاد حیدری به جای تهرانفر به تعویق انداخته شد و چند روز قبل بنا به دلایلی (شاید کاهش فشار فریدون بر جناب سیف) بالاخره انجام شد.[3]

شاید آن سخنرانی جنجالی یک دانشجو در 16 آذرسال گذشته  به خوبی نمایان گر این مسئله باشد که حسن روحانی راهی را میرود که احمدی نژاد طی کرد؛ در آن دیدار نماینده اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل که کلیپ سخنرانی وی به عنوان پربازدیدترین کلیپ آن موقع شناخته شد، در سخنرانی خود خطاب به رئیس جمهور گفته بود:‌ "شما به رفتارهایی از رئیس جمهور قبلی منتقد و معترض بوده‌اید که امروز خودتان فاعل بسیاری از آنان هستید و اگر اکنون در قضای سیاسی کشور چرخی بزنید حضرتعالی احمدی نژادی ترین فرد در سپهر سیاسی کشور هستید."

*************

[1]- http://www.mashreghnews.ir/fa/news/538309/
[2]- افکار خبر، کد خبر ۳۹۶۹۶۲.
[3]- http://www.rajanews.com/news/242626/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی