تبلیغات
قول احسن - روایت از منتقدان و مدافعان «آیت‌الله» در گزارش ویژه فارس هاشمی بدون روتوش؛ از سِرّ «سَر به مُهر» یک ترور تا خطبه‌خوانی برای تجمل‌گرایی(1)
 
قول احسن
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : کوثری
مطالب اخیر
نویسندگان
۱۳۹۶/۱۱/۰۷ :: ۱۳:۰۱

۱۲ روایت از منتقدان و مدافعان «آیت‌الله» در گزارش ویژه فارس

هاشمی بدون روتوش؛ از سِرّ «سَر به مُهر» یک ترور تا خطبه‌خوانی برای تجمل‌گرایی

خبرگزاری فارس: هاشمی بدون روتوش؛ از سِرّ «سَر به مُهر» یک ترور تا خطبه‌خوانی برای تجمل‌گرایی

گروه احزاب خبرگزاری فارس برای ارائه مستندی خبری جهت ثبت در تاریخ به بررسی ۵ دوره از حیات شخصی، سیاسی و اقتصادی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و سعی کرد از پس این انگاره‌سازی‌ها، حقیقت «آیت‌الله» را آن‌طور که بود، روایت کند.

گروه احزاب خبرگزاری فارس _ امین صبحی: دی‌ماه به پایان رسید و «آیت‌الله» که از چهره‌های پرنفوذ تاریخ جمهوری اسلامی بود، در دوران فقدانش توسط حامیان،‌ نزدیکان و منتقدین روایت شد.

پرونده ویژه «مبارز کهنسال» در 12 گفت‌و‌گو با افراد نزدیک، همکار و منتقد «شیخ اکبر» روایتگر دستاوردها و آسیب‌های مکتب فکری وی برای اداره کشور در ابعاد مختلف بود.

در این پرونده، خبرنگاران گروه احزاب خبرگزاری فارس برای ارائه یک مستند خبری جهت ثبت در تاریخ به بررسی پنج دوره از حیات شخصی، عملکرد سیاسی و اقتصادی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یعنی دوران مبارزاتی قبل از انقلاب،‌ دوران دفاع مقدس و فرماندهی جنگ، دوران ریاست‌جمهوری، دوره دوم خرداد و بازه‌ سال‌های 84 تا 92 و همچنین به مختصات دوران پسا هاشمی پرداختند و سعی کردند از پس این انگاره سازی‌ها، حقیقت هاشمی، را در گفت‌‌و‌گوهای جداگانه با «محمد هاشمی»، «غلامعلی رجایی»، «محسن هاشمی»، «محمدرضا باهنر»، «غلامرضا مصباحی مقدم»، «قربانعلی دری‌نجف‌آبادی»، «ابوالفضل توکلی‌بینا»، «محسن رفیقدوست»، «عباس عبدی»، «شهریار زرشناس»، «ماشاالله شمس‌الواعظین» و «احمد توکلی» به تصویر بکشند.

 

*برای مطالعه هر یک از گفت‌وگو‌ها بر روی تصویر شخص موردنظر کلیک کنید*

 

Image Map

***فصل اول***

در این پرونده سیاسی تاریخی در وهله اول رویکردهای سیاسی- اقتصادی هاشمی رفسنجانی و جایگاه عدالت در منظومه فکری او از سوی منتقدان جدی‌اش مورد نقد و بررسی قرار گرفت و همگام با این رویکرد، موافقان دیدگاه‌های «آیت‌الله» نیز مجال یافتند تا به حمایت و دفاع از تئوری، شیوه‌ها و عملکرد هاشمی بپردازند.

کم‌لطفی اصلاح‌طلبان به آیت‌الله هاشمی فصل مشترک دیدگاه همه مصاحبه‌شوندگان این پرونده بود که هر یک به‌زعم خود دلایلی را برای این امر مورد طرح و بررسی قرار داده و بر این مطلب تأکید داشتند که اصلاحات  به این تعقل رسید که می‌تواند از آقای هاشمی برای رسیدن به اهدافش استفاده کند. 

تبعیت از ولایت‌فقیه و مقام معظم رهبری موضوع مشترک دیگری بود که در این گفت‌وگو بر آن صحه گذاشته شد و مصاحبه‌شوندگان با هر گرایش فکری و حزبی بر این مسئله تأکید کردند که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از همان ابتدای نهضت انقلاب اسلامی که به‌صف یاران امام خمینی کبیر پیوست تا روزهای پایانی عمرش همواره بر این پیمان استوار بود و مادامی‌که در قید حیات بود خود را تابع مقام معظم رهبری می‌دانست.

چگونگی پیوند هاشمی با امام راحل و نهضت انقلاب اسلامی از محورهای اصلی این پرونده بود که با استناد به تاریخ و همچنین سخنانی که از سوی مصاحبه‌شوندگان مطرح شد هاشمی رفسنجانی از ابتدای مبارزات علیه رژیم ستم‌شاهی حضورداشته و همواره یکی از یاران معتمد امام راحل بود.

 

 

**چگونگی پیوند هاشمی با نهضت امام

گفت‌و‌گو با محمد هاشمی برادر رئیس دولت سازندگی نقطه شروع این پرونده بود؛ وی در ابتدای سخنان خود به ماجرای آشنایی آیت‌الله هاشمی با امام در قم، مسیر مبارزه و چگونگی پیوستن «شیخ اکبر» به نهضت امام خمینی پرداخته و می‌گوید: ایشان در قم روبه‌روی منزل امام خمینی (ره) در کوچه یخچال قاضی در منزل آقای اخوان مرعشی زندگی می‌کردند و به قول خودشان کنار در خانه می‌ایستادند تا از امام سؤالاتی را مطرح کنند و به همین وسیله با حاج‌آقا مصطفی آشنا می‌شوند و این آشنایی نزدیک با امام و حاج‌آقا مصطفی مقدمه‌ای می‌شود تا امام به ایشان اعتماد داشته و آیت‌الله هاشمی را از همان زمان بشناسند. ‌

محمدرضا باهنر هم ایشان را جزو هیئت‌امنای انقلاب می‌داند و می‌گوید: آقای هاشمی از اولین روزهایی که انقلاب شروع و نهضت حضرت امام(ره) علنی شد در صحنه حضور داشت و به نظرم بعد از تأسیس شورای انقلاب، باید ایشان را رئیس ستاد انقلاب بدانیم شخصی که همه زندگی‌اش را صرف نهضت و انقلاب کرد.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی نیز به دوستی 50 ساله مقام معظم رهبری و آقای هاشمی اشاره‌کرده و فعالیت فرهنگی آن مرحوم همچون کتب تفسیر قرآن، سرگذشت امیرکبیر و فلسطین را آن‌هم در شرایط غربت حوزه‌های علمیه که کار قلمی و کتابتی کمتر موردتوجه بود را نتیجه شاگردی در محضر بزرگانی نظیر آیت‌الله بروجردی و امام خمینی می‌داند.

در ادامه این پرونده به گفت‌وگو فردی نشستیم که از روزگار جوانی همراه هاشمی بود و خود را امین رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت دانسته و می‌گوید حرف‌های زیادی دارد که قابل‌گفتن نیست اما بااین‌حال سخنان شنیدنی زیادی دارد و در روزگار مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی رابط هاشمی و انقلابیون بوده و بسیاری از امورات خانواده هاشمی نظیر ثبت‌نام فرزندانش در مدرسه را رتق و فتق می‌کرد.

*سِّر «سربه مهر ماندن» نقش هاشمی در یک ترور

توکلی بینا که وکالت شیخ اکبر را نیز عهده‌دار بوده در این مصاحبه پرده از راز بزرگی برداشته و به بیان ماجرای ترور حسنعلی منصور در سال 43 می‌پردازد؛ بنا بر گفته این عضو هیئت موتلفه اسلحه‌ای که  نخست‌وزیر با آن کشته می‌شود توسط آیت‌الله هاشمی در اختیار جوانان انقلابی قرارگرفته بود موضوعی که نخستین بار از سوی اسدالله بادامچیان مطرح شد و آیت‌الله هاشمی در گفت‌وگوی اختصاصی با مرکز اسناد انقلاب اسلامی آن را رد کرده بود اما توکلی بینا با تأکید بر این مطلب که آقای هاشمی به‌عنوان پیشگامان مبارزه در جریان ترور بودند، گفت: من به‌اتفاق آقای عراقی به منزل آقای هاشمی رفتیم و دو قبضه اسلحه از ایشان گرفتیم و با همان حسنعلی منصور را به درک واصل کردیم.

البته این مبارز انقلابی از اقدام بادامچیان در خصوص افشای این راز نیز انتقاد کرده و می‌گوید: آقای هاشمی در بسیاری از اتفاقات نقش داشت و لازم نبود گفته شود زیرا این شبهه مطرح می‌شد که روحانیون تروریست هستند موضوعی که حالا هم می‌گویند.

*وصیت‌نامه جدیدی در کار نیست

موضوع وصیت‌نامه آیت‌الله هاشمی که تا مدت‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار داشت و گاهاً ادعاهایی درباره مفقود شدن آن مطرح می‌شد از دیگر موضوعات این پرونده بود که محمد هاشمی درباره آن گفت: آیت‌الله در این خصوص صحبتی با من نکرده است. محسن هاشمی پسر ارشد محروم هاشمی هم که همواره با رویکرد محافظه‌کارانه در این خصوص اظهارنظر کرده و جنجال‌های مرتبط باگم شدن وصیت‌نامه جدید را سوءتفاهم دانسته بود در گفت‌وگو با فارس گفت: آنچه در وصیت‌نامه سال 1379 بر عهده اینجانب به‌عنوان وصی گذاشته‌شده است مسائل شرعی است و سعی کرده‌ام در طول این‌یک سال بخش عمده مسائل شرعی وصیت را به انجام برسانم.

البته توکلی‌بینا _وکیل مرحوم هاشمی رفسنجانی _ نیز دراین باره اظهارنظر صریحی داشته و به حرف‌و حدیث‌ها در این زمینه پایان داد چراکه بنا برگفته این معتمد آیت‌الله هاشمی وصیت‌نامه جدیدی در کار نیست و تنها وصیت‌نامه‌ تنظیم شده مربوط به سال 79 است.

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی