تبلیغات
قول احسن - روایت از منتقدان و مدافعان «آیت‌الله» در گزارش ویژه فارس هاشمی بدون روتوش؛ از سِرّ «سَر به مُهر» یک ترور تا خطبه‌خوانی برای تجمل‌گرایی(1)(2)
 
قول احسن
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : کوثری
مطالب اخیر
نویسندگان
.

*دوران جنگ به روایت رفیقدوست

صحبت درباره نقش آیت‌الله هاشمی در اداره جنگ تحمیلی از دیگر موضوعاتی بود مصاحبه‌شوندگان به آن پرداختند باهنر در این خصوص به فارس گفت: اختلاف‌افکنی بین سپاه و ارتش ازجمله نکاتی بود که بنی‌صدر در پی آن بود موضوعی که با حضور آقای هاشمی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا و با راه‌اندازی ستادهای مشترک و قرارگاه‌ها سروسامان یافت.

محسن رفیقدوست نیز در این باره به فارس گفت: امام به خاطر سیاست و کیاست مرحوم هاشمی، ایشان را به‌عنوان نماینده خود در جنگ منصوب کردند و ما هرکجا حتی در پشتیبانی جنگ که با مشکل مواجه می‌شدیم برای حل این معضل به مرحوم هاشمی رفسنجانی مراجعه می‌کردیم وی در خصوص پذیرش قطعنامه نیز گفت: آقای هاشمی عاقلانه برخورد کرد و من همیشه می‌گویم که قطعنامه زمان خوبی صورت گرفت و ما در حال حاضر بهره آن را می‌بریم.

رفیقدوست که سابقه دوستی و همکاری طولانی با آیت‌الله هاشمی دارد درباره مطلبی که سال 93 با عنوان «آقای هاشمی کدام فرمانده سپاه را از اعدام نجات داد» هم اظهارنظر کرده و ضمن تکذیب آن گفت:  این موضوع زائیده تخیل یک عده‌ و شایعه بود.


البته در بررسی ابعاد زندگی آیت‌الله موضوعات مهم دیگری هم مطرح شد که بعضاً تکذیب شدند؛ در سخنان محمد هاشمی به موضوعی اشاره شد که روزهای اخیر جنجال‌هایی را به دنبال داشت هاشمی در این گفت‌وگو برای تأکید بر صبور بودن آیت‌الله، خاطره ایشان با آقای بهشتی را هم مطرح کرد خاطره‌ای که از سوی تهیه‌کننده مستند تبلیغاتی فیلم انتخاباتی هاشمی تکذیب شد.

البته توکلی بینا این موضوع را رد کرده و می‌گوید: من این را قبول ندارم و بعید است. عباس عبدی که از منتقدان جدی هاشمی رفسنجانی بود و به همین دلیل بازداشت‌شده بود هم در این خصوص نظر داده و می‌گوید: بعید می‌دانم که آقای هاشمی عامدانه چنین حرفی را برخلاف حقیقت زده باشد فرض او این بوده که فیلم است و درخواست کارگردان؛ و کارگردان هم  حتماً همین قصد را داشته در غیر این صورت خودش به این مسئله اذعان نمی‌کرد.

البته این تنها تکذیبیه این پرونده نیست و در مصاحبه دوم که با یکی از مشاوران هاشمی رفسنجانی انجام گرفت توئیت مربوط به اظهارنظر آیت‌الله در خصوص موشک‌ها تکذیب شد غلامعلی رجایی در این زمینه به فارس گفت: ایشان توئیت نداشت. یک خطایی شده بود آن فرد خاطی بعداً به خطای خود اقرار کرد و آقای هاشمی هم از خطایش درگذشت و گفت  «من اصلاً توئیتر ندارم» که من هم این را تیتر کردم. موردی هم بود که فردی به نام مشاور دفتر موضعی گرفته و یک مصاحبه تند علیه امام کرده بود. آقای هاشمی صبح همان روز گفت «از دم در بگویید اگر این فرد آمد، داخل نیاید». بعداً هم آن فرد را بازداشت کردند.

دیدگاه آیت‌الله هاشمی درباره رابطه با آمریکا هم در بررسی مواضع سیاسی این مبارز کهنسال موردبحث و بررسی قرار گرفت و بنا بر گفته حجت‌الاسلام مصباحی مقدم، هاشمی رفسنجانی ارتباط با غرب را یکی از دلایل توسعه ایران و دستیابی به زندگی بهتر می‌دانست و ملاقات با مک فارلین مبین تفاوت نگاه هاشمی در این خصوص بود که با برخورد امام راحل نیز مواجه شد.

*سکوت هاشمی درباره ماجرای مک‌فارلین

به گفته این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام آیت‌الله هاشمی در خصوص رابطه با آمریکا نامه‌ای به امام راحل نوشت اما امام خمینی پاسخی ندادند و به نظرم دلیل این امر هم این بود که بنیانگذار انقلاب اسلامی شرایط را برای طرح مسائل این‌چنینی مناسب نمی‌دیدند البته هاشمی نیز هرگز در این خصوص که چرا این نامه بی‌جواب ماند توضیحی نداد.

البته محسن رفیقدوست روایت دیگری در این خصوص دارد و می‌گوید در رابطه با آمریکا من خودم یک‌بار با ایشان صحبت کردم که گفتند اولین حرکت را باید امام انجام دهند و ما به دنبال آن‌ها برویم، من سؤال کردم که‌ آیا خود شما علاقه‌مندید، ایشان پاسخ داد من معتقدم به آمریکا نمی‌شود اعتماد کرد.

سخنان غلامرضا رجایی مشاور و مدافع سرسخت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این خصوص هم شنیدنی است بنا بر گفته وی، آقای هاشمی ضمن باور بر اینکه آمریکا دشمن و خطر و تحریک‌کننده کشورهای منطقه است، معتقد بود که می‌شود با یک بازی برد- برد  تعامل را جلو برد.

*اصالت سرمایه و رفاه در دولت سازندگی

پرداختن به سیاست‌های اقتصادی هاشمی رفسنجانی یکی از محورهای اصلی این پرونده بود. با پایان یافتن جنگ تحمیلی، رحلت امام خمینی، اعمال تغییرات در قانونی اساسی، معرفی رهبر جدید و انتخاب آقای هاشمی رفسنجانی به‌عنوان رئیس‌جمهور تغییرات عمیقی در نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور به وجود آمد و رئیس دولت سازندگی تمام اهتمام خویش را صرف بازسازی کشور و ترمیم ویرانه‌های باقی‌مانده از جنگ کرد اما در این روند ز گفتمان تجددخواهانه و مدرن استفاده کرد که تفاوت فاحشی با گفتمان دهه اول انقلاب اسلامی داشت آیت‌الله در این نگاه جدید،«سازندگی» و «تعدیل» را به‌عنوان دو محور اساسی تصمیمات دولت سازندگی ترسیم کرد و برای اجرای آن به نسخه‌های غربی پناه برد و  تکنوکرات‌ها را مجری این سیاست‌ها کرد و این‌چنین بود که مدیریت دولت سازندگی منجر بر اصالت سرمایه و رفاه در جامعه شد و اثرات منفی آن تاکنون نیز در جامعه و بخش‌های مختلف آن جاری و ساری است.

شهریار زرشناس کارشناس فرهنگی و سیاسی در گفت‌وگو با فارس به انتقاد از سیاست‌های دولت سازندگی پرداخته و می‌گوید: مدل نئولیبرالی که آقای هاشمی برای اداره سیاست‌های اقتصادی دولتش به آن پرداخت به این‌گونه است که طی آن مسئولیت اجتماعی دولت نسبت به شهروندان و فرودستان کاهش می‌یابد، این مدل معتقد است بیمارستان‌ها باید خودشان، هزینه‌هایشان را تأمین کنند، طبق این مدل آموزش‌وپرورش رایگان معنا ندارد و خود مردم باید پول تحصیل فرزندانشان را بدهند، این مدل وقتی می‌خواهد با آدم‌ها قرارداد کار ببندد، در این قرارداد هیچ تضمینی به کارگر و کسی که نیروی کار را می‌فروشد نمی‌دهد، برای اینکه اگر فردا او را نخواست بتواند به‌راحتی او را بیرون کند و اهمیتی هم نمی‌دهد که چه بر سر او می‌آید؛ بنابراین مدل نئولیبرال آسیب‌های اجتماعی متعددی نظیر بیکاری تولید کرده و استثمار را افزایش می‌دهد.

این مدرس دانشگاه ظهور برج سفید پاسداران و مگا مال‌های بزرگ تجاری را نتیجه سیاست اقتصادی آقای هاشمی می‌داند و معتقد است هاشمی با خواندن خطبه تجمل در نماز جمعه به اشرافی‌گری که هیچ سنخیتی با انقلاب اسلامی نداشت ارزش داد.

این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، دولت سازندگی را درخشان‌ترین دوره اقتصادی در جمهوری اسلامی به لحاظ رونق تولیدات داخلی و ساخت زیربناها عنوان کرده و می‌گوید: یکی از راهبردهای اقتصادی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای دستیابی به عدالت اجتماعی، توزیع ثروت به‌جای توزیع فقر بود.

در این میان حجت‌الاسلام مصباحی مقدم به طرح این مطلب می‌پردازد که شکاف درآمد و هزینه در دولت هاشمی آن‌قدر افزایش یافت که مردم دست به اعتراضات خیابانی زدند و مشابه اتفاقاتی که در ماه اخیر روی داد در دهه 70 هم در کشور رخ داد و اتفاقاً از مشهد آغاز شد. این عضو مجمع تشخیص مصلحت به مانور تجمل اشاره‌کرده و اظهار کرد: هاشمی رفسنجانی بر این باور بود که لازمه  توسعه فشار بر طبقه کم‌درآمد جامعه است موضوعی که حجت‌الاسلام دری نجف‌آبادی نیز به طرح آن پرداخته و می‌گوید:آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خصوص افزایش قیمت‌ها معتقد بر مرگ یک‌بار شیون هم یک‌بار بود اما در این خصوص تسلیم مجلس شد و قبول کرد که  روند افزایش قیمت‌ها باید آرام‌آرام و سالانه 20 درصد باشد.

احمد توکلی که از منتقدان سرشناس سیاست‌های اقتصادی هاشمی رفسنجانی بود و در سال 72 که در قامت رقیب آیت‌الله ظاهر شد باعث ریزش آرای آقای هاشمی رفسنجانی بود ضمن اشاره به سیاست‌های اقتصادی دولت هاشمی و انتقاد به آن‌ها می‌گوید: معتقدم این مدل توسعه اقتصادی با آرمان‌های امام و انقلاب فاصله داشت، چون مدل صندوق محوری پول، مدل رشد محور است و آقای هاشمی نیز به دنبال رشد بود درحالی‌که آثار نشتی این رشد به فقرا هم می‌رسید.

وی نیز گریزی به آشوب‌های سال 71 زد و گفت: به همین خاطر خدابیامرز آقای نوربخش به هیئت دولت گفت اگر می‌خواهیم این سیاست‌ها را پیاده کنیم باید پلیس ضد شورش را هم تجهیز کرد چون همه کشورهایی که این سیاست‌ها را اجرا کرده‌اند دچار شورش شده‌اند که البته همین کار را هم کردند و اعتراضات نیز منجر به عقب‌نشینی آقای هاشمی از این سیاست‌ها شد.

در بخش پایانی جمع‌بندی سیاست‌های اقتصادی هاشمی از دیدگاه هاشمی به طرح نظر عباس عبدی که از السابقون در این عرصه است می‌پردازیم؛ بنا برنظر این کارشناس وقتی آقای هاشمی در دولت قرار گرفت انتظارات زیادی را درزمینهٔ بهبود وضع اقتصادی به وجود آورد و گمان می‌کردند با استفاده از ظرفیت‌های خالی صنعت می‌توانند جهشی چشمگیر در وضع اقتصاد مردم ایجاد کند، اما در عمل قابل پیش‌بینی بود که این انتظارات به این راحتی قابل تحقق نیست.

وی درخصوص علل اعتراضات سال 71 و تشابه آن با وقایع دی‌ماه سال جاری معتقد است: قضیه بیش از اینکه به رویکردهای اقتصادی مربوط شود به شکاف درونی ساخت قدرت ربط داشت.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی